KLF: Manuál (Jak se dostat na vrchol hitparády)

Kniha, která ovlivnila popmusic.

O KLF Manuálu

KLF Manuál poprvé vyšel roku 1988 v Británii. Originální titul zní The Manual (how to have a number one the easy way). Jeho autory jsou hudebníci, Bill Drummond a James Cauty, známí světu jako The KLF.

Když tito dva vydali v roce 1988 pod názvem The Timelords singl Doctorin' the Tardis, byli sami překvapeni jeho úspěchem. Skladba stanula na první příčce britské hitparády a prodalo se přes milion kopií. Rozhodli se napsat knihu, kde nejenže popisují svou hitovou zkušenosti ale hlavně vtipně a trefně analyzují celý hudební průmysl.

Výsledkem je příručka, ve které je krok za krokem popsána cesta, jak bez peněz, talentu a zkušeností dosáhnout vrcholné příčky hitparády, Čísla Jedna.

Protože už je jsou dvě desetiletí od jeho vzniku, obsahuje některé zastaralé informace. Co však dělá KLF Manuál knihou kultovní a nadčasovou, jsou dvě věci: detailní popis tzv. Zlatých Pravidel hitparádového popu a odhalení procesu, jakým je třeba tento produkt protlačit do médií a žebříčků. Pokud budete postupovat podle Zlatých pravidel, s největší pravděpodobností stvoříte písničku, která bude mít hitové šance. A pokud se inspirujete celým Manuálem, budete vědět, že tady cesta nekončí, ale teprve začíná.

První náklad knihy byl okamžitě vyprodán. Druhé vydání následovalo rok poté a třetí v roce 1998. Kniha také vyšla v Německu a jako audiobook ji namluvil bubeník skupiny Die Ärtze, Béla B. Čeština je tedy třetí jazyk, ve kterém vychází.

Manuál byl možná původně myšlen jako žert, ale poté, co se jím roku 1989 řídil rakouský disko projekt Edeweiss a uvedl jej do praxe hitem Bring Me Edelweiss, zrodila se legenda. Singlu se totiž prodalo pět milionů kopií...

Bill Drummond na projekt Edelweiss vzpomíná ve své knize "45". Po úspěchu Doctorin' the Tardis za nimi přijeli dva chlápci z Rakouska, že prý chtějí pomoct s tvorbou hitu. Drummond s Cautym jim podali kopii Manuálu s tím, že tam je napsáno vše co potřebují znát a že víc jim stejně říct nemůžou.

A další příklady? K inspiraci se přiznala britská dívčí kapela The Pippettes, Klaxons nebo The Blue Man Group (ti dokonce napsali svou knihu, Rock Concert Instrution Manual). Zpěvák kapely Chumbawamba se nechal do bookletu desky Readymades vyfotit s Manuálem v ruce. Velkými fanoušky všeho, co se The KLF týče, je skupina, která prodala nejvíce singlů v historii Německa: Scooter.

Je dost dobře možné, že KLF Manuál dodal cenné rady daleko většímu množství lidí, obzvlášť v oblasti euro dance horečky v první polovině devadesátých let. Pro české čtenáře může být zajímavé, že kolují zvěsti o tom že také hit Mumuland (sic!) od Petra Kotvalda je napsán podle Manuálu (ten to odmítá).

Ať už jsou ale tyto pověsti pravdivé či nikoli, po přečtení Manuálu budete popmusic poslouchat jinýma ušima.

Přečtěte si více o The KLF, autorech této příručky na tvorbu hitu.